Zespół Pełen Pasji i Innowacji
Za projektem stoją Chloe Dimitriadis z Biolea i Eftychis Androulakis z Pamako. Ich entuzjazm, energia i kreatywność przyczyniają się do tworzenia innowacyjnych produktów, rozwoju technologii oraz edukowania odwiedzających Astrikas turystów o historii i przyszłości produkcji oliwy na Krecie. Dzięki swojemu doświadczeniu i świeżemu spojrzeniu na tradycyjne i nowoczesne metody, tworzą produkty wyjątkowe na skalę światową.
Połączenie Nowoczesności i Tradycji
Biolea i Pamako pokazują, jak nowoczesna technologia może współgrać z tradycyjnymi metodami produkcji oliwy. W młynie działają równolegle dwie linie produkcyjne dwóch renomowanych marek: Biolea -tradycyjna, wykorzystująca kamień młyński gdzie powstaje organiczna niefiltrowana (filtracja grawitacyjna) oliwa gatunku Koroneiki, oraz filtrowana Pamako - nowoczesna, bazująca na ekstrakcji owoców odmiany Tsunati w stalowych maszynach. To innowacyjne połączenie podkreśla zaangażowanie firm w produkcję najwyższej jakości oliwy. Eftihis Androulakis z Pamako, przyzwyczajony do nowoczesnych metod produkcji dostrzega w tradycyjnym kamieniu młyńskim aspekty do udoskonalenia, które umknęły Chloe Dimitriadis z Biolea. Z kolei Chloe , mając świeże spojrzenie na nowoczesne technologie, wprowadza innowacyjne pomysły, które zaskakują Eftihisa. Zespół ten wprowadził innowacje zapobiegające utlenianiu podczas i po mieleniu, technologię suszenia owoców z regulacją temperatury, a w nowoczesnej linii nowy typ separatora pionowego, przeprojektowaną kruszarkę talerzową oraz zupełnie nowatorski wymiennik ciepła do pasty oliwnej. A to dopiero początek.
Certyfikowani Producenci Oliwy Organicznej
Biolea i Pamako to certyfikowani producenci oliwy organicznej. Nie stosują chemicznej ochrony roślin co powoduje, że koszt uprawy wzrasta co najmniej o 20-30%. Co sezon wykonywane są badania biochemiczne w renomowanym laboratorium Multichrome Lab w Atenach pod kątem obecności pestycydów, kwasowośći i szeregu innych parametrów.
Wizja Zrównoważonej Produkcji
Biolea i Pamako podzielają wizję zrównoważonego rozwoju i ekologicznej produkcji. Ich celem jest osiągnięcie "zerowych odpadów" i wykorzystanie wyłącznie odnawialnej energii w młynie oraz restauracji. Ta współpraca to krok w kierunku przyszłości, gdzie zrównoważona produkcja i innowacyjność idą w parze. Rodzinne gaje oliwne w posiadłości Astrikas są uprawiane organicznie, bez użycia chemicznych nawozów, pestycydów i herbicydów i posiadają certyfikat ekologiczny od ostatnich 20 lat. Ta sama filozofia dotyczy Pamako, gdzie filozofia naturalnej i organicznej produkcji pojawia się od produktu po elementy opakowania.
Poza organiczną uprawą producenci opracowali zrównoważone metody uprawy w celu ochrony środowiska. Chociaż drzewa oliwne rodzą mniej owoców bez irygacji, sucha uprawa pomaga zachować cenny zasób wody i eliminuje wprowadzanie nie biodegradowalnych rur PVC służących do irygacji. Oboje producentów zaprzestało orki i stosowania ciężkiego sprzętu polach, aby zapobiec coraz bardziej niepokojącemu problemowi erozji gleby na Krecie
Wysoka Zawartość Polifenoli
Oliwa Biolea charakteryzuje się wysoką koncentracją antyoksydantów i korzyściami zdrowotnymi, zawierając co sezon do siedmiu razy więcej polifenoli niż przeciętna oliwa. Pamako to oliwa o bardzo wysokiej zawartości polifenoli tzw "ultra high phenolic" bardzo często wykorzystywana jako element prewencji zdrowia ( na przykład w protokole Nemechek). Corocznie suma polifenoli w oliwie Pamako przekracza bardzo wysokie stężenie 2000mg/kg ( dostępne badania rezonansem metodą NMR) Zgodnie z regulacją Unii Europejskiej 432/2012, pochodne hydroksytyrozolu, które zawiera , przekraczają 5mg/20g oliwy z oliwek. Codzienne spożycie 20g takiej oliwy chroni lipidy krwi przed stresem oksydacyjnym.
Gastronomiczne Doświadczenia i Edukacja
Restauracja w młynie Biolea, oferująca lokalne dania, stała się atrakcją turystyczną. Szef kuchni, Michalis Papadaki, tworzy wyjątkowe menu, bazujące na lokalnych składnikach i kreatywnych połączeniach z oliwą. Firma Biolea od lat zaprasza turystów do poznania procesu produkcji organicznej oliwy i degustacji ich wyjątkowych produktów.
Podsumowanie
Współpraca Biolea i Pamako to przełom w produkcji "złota Krety", łącząc tradycję z innowacjami. Ich podejście do zrównoważonej produkcji i zaangażowanie w edukację i doświadczenia gastronomiczne, czynią tę współpracę wzorem dla przyszłych przedsiębiorstw w branży.
Linki:
Przeczytaj więcej o współpracy Biolea i Pamako w artykule na stronie Greek Liquid Gold: Innovators Collaborate to Merge Old and New in Olive Mill.
Zapraszamy do Astrikas: www.biolea.gr.
BIOLEA: Oliwa Biolea w sklepie kreta24
PAMAKO: Oliwa Pamako w sklepie kreta24