Kategorie blog
 
Naturalne gąbki morskie

Gąbki to zwierzęta wodne, żyjące głównie w środowisku morskim. Nie mają ani mózgu, ani centralnego układu nerwowego i zachowują właściwości roślinopodobne. Gąbki morskie należą do najprostszych żywych organizmów na świecie będących efektem 700 milionów lat ewolucji.

Żyją dzięki filtrowaniu mikroskopijnych roślin i tlenu z wody, rosnąc powoli przez wiele dziesięcioleci.

Są cenione za naturalną miękkość i odporność na rozdarcie oraz zdolność do wchłaniania i odprowadzania dużych ilości wody. Naukowcy znają ponad 5000 różnych gatunków, chociaż do użytku komercyjnego zbiera się tylko kilka rodzajów, a najlepsze z nich to gąbki z Morza Śródziemnego typu Honeycomb - Plaster miodu (Hippospongia communis) i Fina Silk - Jedwabista (Spongia Officinalis-Spongia Zimocca).

Honeycomb

Gąbka o strukturze plastra miodu rośnie na głębokości 15-70 metrów u wybrzeży Morza Śródziemnego. To najlepsza z dostępnych gąbek, król gąbek morskich, najwyższej jakości, wyjątkowo miękka i trwała, idealna do kąpieli niemowląt i dorosłych. Luksus w kąpieli.

Fina Silk

Gąbki Fina Silk - Jedwabiste, pozyskiwane z określonych obszarów Morza Śródziemnego, są najdelikatniejszymi gąbkami i mają najgładszą powierzchnię.
W mniejszych rozmiarach gąbka "jedwabna" jest idealna do oczyszczania, złuszczania i masowania skóry, doskonała do aplikacji i usuwania kosmetyków. Idealna gąbka niezwykle trwała i delikatna, do codziennego użytku na delikatnej skórze, zarówno niemowlęcia, jak i osoby dorosłej.

Grass

Ekonomiczna gąbka z tropikalnych mórz Atlantyku o niższej trwałości, używana do pielęgnacji ciała. Ze względu na ciekawą strukturę może być używana przez dekoratorów wnętrz do malowania ścian.

 

Zalety używania naturalnych gąbek morskich

Używając naturalnej gąbki morskiej do higieny osobistej, pory skóry otwierają się, umożliwiając skórze oddychanie i ułatwiając krążenie krwi. Specjaliści od pielęgnacji skóry potwierdzają, że gąbki morskie są najodpowiedniejszymi gąbkami do pielęgnacji twarzy oraz skóry niemowląt, ponieważ nie zatrzymują żadnych bakterii, a nawet hamują ich rozwój.

Naturalne gąbki morskie są bardziej miękkie, lepiej czyszczą i nie łuszczą się tak jak gąbki syntetyczne. Przy normalnej pielęgnacji naturalne gąbki morskie mogą z łatwością przetrwać wiele miesięcy. Wypełnione enzymami i minerałami gąbki morskie są hipoalergiczne i naturalnie złuszczają.

Gąbka - delikatna struktura, która rewitalizuje skórę

- doskonałe właściwości oczyszczające i masujące

- hipoalergiczne, idealne dla delikatnej i wrażliwej skóry niemowląt i dzieci

- skuteczna w przypadku chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca

- dzięki naturalnym enzymom odporna na bakterie, nie zatrzymuje zapachów

- organiczna, trwała i biodegradowalna

 

Zbiory gąbek

Podczas zbioru nurkowie dbają o to, aby podstawa gąbki pozostała nienaruszona, to uruchamia jej naturalną reprodukcję i odrasta w ciągu kilku lat, często większa i zdrowsza niż pierwotnie.

W naturalnym procesie pływów i prądów morskich gąbki są przenoszone i odrastają również w nowych miejscach.

Po wyciągnięciu z wody, są myte i wielokrotnie płukane wodą morską, aby usunąć pokrywającą ją czarną substancję, po czym pozostawia się je do wyschnięcia na słońcu.

Czyszczenie i przycinanie

W pierwszym etapie obróbki gąbki oczyszcza się i usuwa kamienie. Po oczyszczeniu gąbki są przycinane do pożądanego rozmiaru lub kształtu.

Zmiana koloru i kontrola końcowa

Wielu z nas woli, aby gąbki miały przyjemny, żółty kolor. Dlatego gąbki przechodzą przez naturalny i niezmieniony od ubiegłego stulecia proces zmiany koloru, m.in. poprzez wielokrotne mycie wodą morską. Po zmianie koloru na żółty, gąbki pozostawia się do całkowitego wyschnięcia i ostatecznie oczyszcza z pozostałych, drobnych zanieczyszczeń.

Historia

Jedną z pierwszych pisemnych wzmianek o użyciu gąbki morskiej znajdziemy już około 800r p.n.e. w dziełach Homera, zarówno w Odysei, jak i w Iliadzie, gdzie mówi się, że w ręce boga Hefajstosa włożono gąbkę, który oczyścił nią ręce, twarz i klatkę piersiową. Inna wzmianką jest ta, gdzie słudzy pałacu Odyseusza używali gąbki morskiej do czyszczenia królewskich stołów po marnotrawnych posiłkach zalotników Penelopy.

Gąbka morska była również wymieniana w pismach zarówno Arystotelesa, jak i Platona, zarówno w kontekście historycznym, jak i naukowym.

Na długo przed pojawieniem się produktów sztucznych i syntetycznych zamienników, naturalne gąbki morskie były używane przez starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian, a także wiele innych ludów Karaibów i Morza Śródziemnego.

Tradycja ta żyła na greckich wyspach Morza Egejskiego i otaczających je mórz, a Greccy kupcy handlowali gąbkami morskimi na wszystkich kontynentach od Ameryki Północnej, przez Karaiby, Europę Zachodnią, kraje bliskiego wschodu, aż po Azję.

 

Naturalne gąbki morskie mają dużo większą wartość, niż gąbki syntetyczne z wielu powodów. Gąbki morskie są trwalsze niż gąbki syntetyczne, są bardziej odporne na ścieranie. Są lepsze do kąpieli i czyszczenia, ponieważ mają większą zdolność absorbcji wody, a jednocześnie oczyszczają się samoczynnie poprzez skomplikowany system kanalików.

Na rynku dostępne są antybakteryjne gąbki syntetyczne, np. zawierają chemiczny triklosan. Ta substancja chemiczna jest środkiem przeciwdrobnoustrojowym i przeciwbakteryjnym, ma zapobiec rozwojowi wielu szkodliwych mikroorganizmów na gąbce. Mówi się, że ta substancja jest szkodliwa dla zdrowia, ponieważ może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy i hormonalny.

Naturalne gąbki morskie zawierają enzymy, które hamują rozwój pleśni i bakterii, są jednak wolne od toksyn i hipoalergiczne. Porowata struktura gąbki morskiej naturalnie pielęgnuje skórę, delikatnie złuszcza i masuje poprawiając ukrwienie.

Po więcej ciekawycj informacji zapraszamy na strone naszego dostawcy Kereso Sponges

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl