Kategorie blog
 
Oliwa, polifenole, nowy układ kategorii w sklepie
Oliwa , polifenole, nowy układ kategorii w sklepie ...

Nowy układ kategorii oliwy w naszym sklepie. Zrezygnowaliśmy z osobnej kategorii "oliwy polifenolowe". Możecie Państwo wyszukiwać za pomocą parametrów takich jak: przełącznik filtrujący wyłącznie produkty z certyfikatem BIO, filtr producenta oraz filtr "polifenole". Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór nie jest prosty, zapraszamy  do zapoznania się z wiedzą zawartą w tym artykule. Całość poniższych informacji dotyczy wyłącznie oliw extra virgin. Oliwy z parametrem <250mg/kg to produkty z oznaczonymi ilościami polifenoli ale poniżej granicy dla normy "health claim" EU432/2012 ,a "nie określono" oznacza oliwy do zastosowań kulinarnych.

"Let food be thy medicine and medicine be thy food"   "Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem"  HIPOCRATES

Jakie są kategorie oliwy oraz jak wygląda jej spożycie w poszczególnych krajach

KategorieSpozycie

Oliwa czy masło ?

Oliwa Extra Virgin oferuje o wiele więcej wartości odżywczych bez żadnych wad, w przeciwieństwie do alternatyw i można ją łatwo zastąpić w większości dań głównych, w których do smażenia lub pieczenia używa się margaryny lub masła. Używanie oliwy do pieczenia jest znaną cechą kuchni śródziemnomorskiej. Jedna łyżka. (3 ml) oliwy ma 120 kalorii i 14 g tłuszczu ogółem, w tym 12 g tłuszczów nienasyconych. Nie zawiera tłuszczów trans ani cholesterolu. Masło solone ma 102 kalorie na łyżkę i 11,5 g tłuszczu ogółem, z czego 7 g to tłuszcze nasycone. Masło zawiera również 31 mg cholesterolu. Nadmiar tłuszczów jednonienasyconych, niska zawartość tłuszczów nasyconych i brak cholesterolu sprawiają, że oliwa jest lepszą alternatywą dla prawidłowego utrzymania zdrowego serca niż masło.Łagodna w smaku oliwa z późnych zbiorów jest najmniej wartościowa z punktu widzenia zdrowia, ale może być używana w większości przepisów do ciasta, ponieważ proces pieczenia pozbędzie aromatycznego smaku oliwy, a sama taka oliwa jest tańsza niż masło. 

Konsument musi mieć świadomość, że dobrej jakości oliwa z pierwszego tłoczenia jest wyjątkową żywnością funkcjonalną, która ma ogromny wpływ na zapobieganie stresowi oksydacyjnemu i ochronę naszego zdrowia. Jednak przy jej produkcji należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie etapy procesu produkcji.

Oliwa jako kosmetyk?

Hipokrates (460-370 pne), uważany za ojca nowoczesnej medycyny, wspomina o stosowaniu oliwy na sześćdziesiąt  sposobów, od zastosowań leczniczych do higieny osobistej przy użyciu czystego mydła z oliwy. Od Minojczyków do czasów współczesnych  była ona używana jako odżywcza maska nawilżająca i jako odżywka do skóry i włosów.

Czym są polifenole?

Polifenole to grupa związków występująca w większości warzyw. Występują one w herbacie (flawonoidy), piwie i czerwonym winie (garbniki), oraz te w oliwie czyli  "tyrosole". Polifenole mają właściwości przeciwutleniające, chronią kwasy tłuszczowe oliwy przed utlenianiem, co zapobiega zbieraniu się tłuszczu we krwi i tworzeniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Polifenole zawarte w oliwie  mają także udokumentowane działania przeciwzapalne i  przeciwnowotworowe. W ciągu ostatnich lat poznajemy coraz nowsze działania polifenoli zawartych wyłącznie w owocu oliwki. Do najbardziej poznanych możemy zaliczyć "oleocanthal", "oleacein", "oleuropein". 

Czy każda oliwa zawiera polifenole ?

Każdy owoc oliwki zawiera te substancje, natomiast ich największa koncentracja znajduje się w zielonym niedojrzałym owocu. Staranność przetworzenia oraz wiele innych złożonych  aspektów wpływa na ich finalną liczbę w butelce oliwy.  

Oliwa "polifenolowa" czy "wysokopolifenolowa", to taka, która spełnia normę europejskiego oznaczenia zdrowotnego  EU432/2012 "Health Claim.

Wymogi, które muszą zostać spełnione przez producentów oliwy, żeby mogła być określana jako oliwa "polifenolowa" bądź też jako oliwa z wysoką zawartością polifenoli, zostały określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) 432/2012. O tym, czy oliwa zawiera dużą dawkę polifenoli, informuje oznaczenie "Health Claim" czyli "oznaczenie zdrowotne". Uzyskanie wysokiej zawartości tych organicznych związków chemicznych w oliwie staje się możliwe dzięki właściwemu przeprowadzeniu zbiorów,  bardzo szybkiemu przetworzeniu oraz odpowiedniemu  przechowywaniu, wraz z zachowaniem  prawidłowych metod produkcji. Najbardziej bogate w te związki są oliwy pochodzące z tak zwanego "wczesnego zbioru" ( Early Harvest).  Zbiór i przetwarzanie zaczyna się już w październiku, a taki cenny sok z oliwek uzyskuje się przez odpowiednie przetworzenie zielonych jeszcze niedojrzałych owoców ( owoce o gramaturze 1-1.5g). W tym procesie często zużywa się powyżej 10 a nawet 20 kg oliwek na 1 litr soku (wielokrotnie więcej niż przy produkcji przemysłowej),  co z kolei  istotnie wpływa na cenę gotowego produktu. Bardzo istotna jest dbałość o każdy owoc oraz jak najszybsze ich przetworzenie (do kilku godzin). Taką oliwę produkują wyłącznie wyspecjalizowani rolnicy. Ci najlepsi  stosują również zabezpieczenie warstwą  azotu w samych cysternach, gdzie po wytłoczeniu przechowuje się oliwę do późniejszego butelkowania. Utrzymywana jest również ściśle  określona kontrolowana temperatura zbiorników. Temperatura przy samym procesie tłoczenia jest również bardzo istotna.

Temperatura                  

Oznaczeniem zdrowotnym  "Health Claim"  mogą posługiwać się wyłącznie producenci oliwy, która w 20g zawiera co najmniej 5mg hydroksytyrosolu oraz jego pochodnych związków polifenolowych (np. oleaceiny, oleokantalu, oleoeuropeiny i innych).

Tylko wówczas wspiera ona ochronę przed agregacją cholesterolu LDL we krwi oraz wpływa w znacznym stopniu na prewencję zdrowotną. Obecnie na rynku są dostępne produkty, które zawierają kilkukrotnie więcej hydroksytyrosolu i jego pochodnych, niż przewiduje minimum wskazywane przez tą normę. Wg badań naukowych nie ma dowodów na to, by oliwa o wysokiej czy bardzo wysokiej zawartości polifenoli negatywnie wpływała na zdrowie człowieka. Oliwa wczesnych zbiorów (900-1000mg/kg) od wieków jest spożywana w Grecji, a nadmierne spożycie oliw wysokopolifenolowych (>2000mg/kg) w diecie śródziemnomorskiej nigdy nie było nadużywane. Ostatnie badania kliniczne  potwierdzają wysoką skuteczność oliw o wysokiej zawartości polifenoli w szeregu terapii głównie schorzeń neurodegeneracyjnych (stwardnienie rozsiane, alzheimer i wielu innych). Obserwuje się również obniżenie ciśnienia krwi bez żadnych skutków ubocznych.

Co ważne ,spożywanie oliwy o wysokich wartościach sumy polifenoli 1000-1500 mg/kg należy ograniczyć do max. 30g na dobę. Oliwy o wartościach ekstremalnych >2000mg/kg  spożywamy w ilości łyżki kuchennej

Analizując oświadczenie zdrowotne "health claim" EU 432/2012 można obliczyć dolną granicę normy dla określonej sumy polifenoli. Spełnia ją oliwa zawierająca powyżej 250 mg/kg tych związków. Te właśnie produkty oznaczyliśmy logiem serca.


Skąd wiadomo ile polifenoli ma moja oliwa?

Do zbadania ich ilości wykorzystuje się dwie metody HPLC (chromatografia cieczowa)  i NMR (spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego), ta druga jest znacznie dokładniejsza i pozwala na wyszczególnienie ich poszczególnych frakcji. Ta sama oliwa badana obiema metodami wykazuje spore rozbieżności w ich ilości. Przykład badania tej samej oliwy metodą NMR oraz  HPLC.

Badanie wykonuje się na próbce w czasie zbioru, dokładny raport jest potwierdzeniem stanu rzeczywistego i jedynym dowodem na faktyczną ich zawartość w momencie zbioru i przetworzenia. Specjalizowane metody zabezpieczenia oliwy, temperatura, zabezpieczenie azotem przeciw oksydacji wpływa na ich poziom przy późniejszym butelkowaniu. 

Czy poziom polifenoli jest stały?

Badania naukowe dowodzą, że ich poziom maleje z czasem. Można przyjąć średnio utratę około 20% co 4 miesiące (szczelnie zamknięta fabrycznie butelka) Zależy to również od gatunku owoców i wielu innych czynników. Najnowsze badania wykazały jednak, że przechowując taką oliwę w lodówce utrata tych związków jest minimalna. Oliwa , przy której producenci stosują dodatkowo warstwę ochronną azotu tracą ich znacznie mniej (produkcja i butelka).

Jak poczuję, że oliwa ma sporą ich zawartość ?

Jeden z tych związków "oleokanthal" (wykazujący działania silnie przeciwzapalne podobne do ibuprofenu) jest związkiem fenolowym nadającym oliwie charakterystyczny cierpki smak. Bardzo często jest on odczytywany jako coś negatywnego , ponieważ konsumenci zostali przyzwyczajeni do używania kiepskiej jakości oliwy nie posiadającej ani zapachu ani mocnego cierpkiego finiszu. Kiedy owoce dojrzeją, cierpki smak znika, a wraz z nim ten cenny polifenol. Naukowcy poszli o krok dalej - zbadali, jak regularne spożywanie oliwy z oliwek zawierającej dużą dawkę oleokanthalu wpływa na zdrowie. Wyniki badań sugerują, że oleokanthal zmniejsza ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera, choroby Parkinsona oraz stwardnienia rozsianego, a dodatkowo wywiera korzystny wpływ na układ krążenia, łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów i obniża ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Oliwa zawiera również inne cenne związki jak witaminy (witamina E α-tocopherole). Ich poziom w przypadku tej klasy oliw również może być zbadany. Przykład takiego raportu.  

Aristoleo 

Czy kwasowość oliwy jest najważniejsza ?

Kwasowość oliwy jest jednym, ale nie jedynym  z elementów potwierdzających jej jakość. Oliwa extra virgin nie może przekroczyć kwasowości 0,8%. Im niższa kwasowość, tym oliwa ma wyższe parametry. Oliwy o wysokiej kwasowości nie mają żadnych wartości leczniczych, są tylko smacznym tłuszczem. Jeśli więc producent czy dystrybutor udostępnia informację o kwasowości oliwy, możesz nabrać do niej zaufania. Oliwy, których kwasowość nie przekracza 0,3% są oliwami z tzw. górnej półki. Przykład dokumentacji potwierdzającej kwasowość (acidity). Kwasowość jest wartością mierzalną wyłącznie w laboratorium, a każdy producent czy importer jest zobligowany do posiadania i udostępnienia takiego dokumentu. Trzeba natomiast pamiętać ,że nieodpowiednie przechowywanie i  butelkowanie oliwy może wpłynąć na jej znaczny wzrost już w finalnym produkcie. Z tego powodu UE nie zezwala na umieszczanie tej wartości na etykietach ponieważ może to wprowadzać w błąd. Możliwe jest umieszczanie informacji o maksymalnej  kwasowości np <0.5%, <0.3%, a obligatoryjne granicznej wielkości <0.8% dla oliw extra virgin. 
Analiza smakowa, aromaty , zapach, profil degustacyjny to potwierdzenie dobrej jakości. Dobra oliwa jest również notowana i oceniana  na najważniejszych światowych konkursach w Londynie, Atenach, Nowym Jorku, Włoszech i wielu innych. Oliwa tzw single estate ,mono varietal oznacza produkt, który został uzyskany z jednego gatunku owocu, blend to kompozycja z kilku gatunków. Niektórzy producenci udostępniają również możliwość weryfikacji każdej butelki, konsument na stronie internetowej może prześledzić cały proces wpisując unikalny numer ze swojego opakowania.

Koło smakuProfil smaku

*koło smaków oraz przykładowy profil degustacyjny jednej z naszych oliw.

Jak w domowy sposób można przeprowadzić degustację.


Jak czytać etykietę ?

Na etykiecie znajdziemy szereg informacji na temat produktu.

Oliwę z opisem "wyprodukowano z oliwek pochodzących  z UE lub poza UE" na samym początku powinniśmy skreślić z naszej listy zakupowej. Jest to mieszanka oliw z różnych krajów/ miejsc i nie ma żadnych właściwości pro zdrowotnych. Nie ma tu możliwości by proces ekstrakcji był przeprowadzony należycie , a sam transport w miejsce gdzie są one mieszanie zajmuje wiele czasu. Szacunkowo uznaje się że poziom związków polifenolowych w takim produkcie jest marginalny bądź bliski 0

Etykieta

*przykład etykiety oliwy wyglądającej na włoską. Na etykiecie znajdziemy napis wyprodukowano w UE, co wskazuje na fakt, że jest to mieszanka różnych oliw pozyskanych w krajach UE.

Oznaczenia PGI , PDO informują nas, że powstała ona w konkretnym miejscu geograficznym i oliwki zostały tam zebrane i przetworzone. Nutrition fact (wartości odżywcze) na każdym produkcie są identyczne i nie należy się nimi sugerować. Adres młyna , dane producenta  czy jednostka nadzorująca to atuty produktu.

Inne istotne informacje na etykiecie.

Oliwa jest najczęściej fałszowanym produktem na świecie. Prawdopodobnie 70-80% oliwy na rynku jest fałszowana. Jeden z amerykańskich dziennikarzy, który prowadził śledztwo w tej sprawie ujawnił, że galon oliwy extra virgin kosztuje około 58 dolarów, a fałszowanej 8 dolarów. Proceder ten jest trzy razy bardziej opłacalny niż sprzedaż kokainy.

Kiedy kierujemy światło UV na oliwę nie wszystkie długości fal są transmitowane równomiernie. Nieprzepuszczalność określonego „koloru” (długości fali) w zakresie UV jest nazywana absorpcją. Te wartości mierzone są spektrometrem i wyrażane jako „współczynnik ekstynkcji” (wartość K). Te współczynniki K232 i K270 są stosowane w praktyce do określania i rejestrowania udziału utlenionych składników w oliwie.

K232  Utlenianie,  liczba nadtlenkowa. Podwyższona wartość K232 wskazuje na procesy utleniania w oliwie z oliwek, które mogą mieć następujące przyczyny: 

• oliwki są przechowywane zbyt długo przed wyciskaniem

• transport oliwek został przeprowadzony  w nieprawidłowych warunkach 
• temperatura podczas ekstrakcji była zbyt wysoka (brak tłoczenia na zimno)


Oliwa z pierwszego tłoczenia powinna mieć wartość K232 w zakresie od 1,5 do 2,5

K270 W miarę postępu utleniania tworzą się również sprzężone "trieny". Są to kwasy tłuszczowe z trzema ciągłymi podwójnymi wiązaniami, a także produkty utleniania i degradacji (aldehydy i ketony). Wartość K270 mówi, jak świeża jest oliwa.

Wartość jest bardzo niska zaraz po zbiorach i powoli rośnie w czasie. Stare lub zmieszane ze starymi oliwami oliwy mają podwyższoną wartość K270. Starzenie się (utlenianie) jest przyspieszane przez światło słoneczne lub wysokie temperatury. Dlatego oliwę należy zawsze przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Oliwa z pierwszego tłoczenia powinna mieć wartość K270 w zakresie od 0,15 do 0,22.

ΔΚ: Czystość 

Wartość delta K (ΔΚ) jest obliczana z wartości K266, K270 i K274 i służy jako wartość porównawcza. Oliwa extra virgin ma zwykle zawsze wartość ΔΚ poniżej 0,01. Mieszaniny różnych mieszanek olejów prowadzą do dużych odchyleń wartości ΔΚ.

Seal

Filtrowana czy niefiltrowana ?

Jednoznacznie nie można stwierdzić która jest lepsza. Oliwa niefiltrowana jest znacznie mniej stabilna i szybciej ulega zepsuciu. Kategorycznie nie może być umieszczana w opakowaniach metalowych ze względu na szybkie zepsucie, opakowanie z ciemnego szkła z filtrem UV jest dla niej właściwe. Proces produkcji i butelkowania musi odbywać się wg rygorystycznych zasad. Oliwa niefiltrowana premium nie jest butelkowana zaraz po przetworzeniu ,dobry producent dba o to aby naturalny osad grawitacyjnie opadł na dno zbiornika , następnie po kilkunastu tygodniach może zostać butelkowana. Dlatego też oliwy niefiltrowane z nowej kampanii pojawiają się w naszej ofercie dopiero w lutym - marcu , z wyjątkiem oliwy AGOURELO z początku kampanii.. 

Czy kolor ma znaczenie ?

Fara

Kolor oliwy nie ma żadnego związku z jej jakością , pewne gatunki oliwek wpływają na kolor bardziej intensywny zielony inne bardziej żółty.  Bardziej zielony jest postrzegany jako pozytyw , zdarza się że nieuczciwi producenci dodają do niej chlorofilu by uzyskać efekt koloru. Zawodowi degustatorzy używają przy degustacji naczyń w kolorze niebieskim aby nie sugerować mózgowi elementu koloru jako pozytyw lub negatyw (naczynie to jest również dostępne w naszym sklepie). Jak przeprowadzić degustację dowiesz się z tej instrukcji.

 

Bio czy niekoniecznie ?        organic

Jedynym symbolem potwierdzającym, że produkt pochodzi z plantacji ekologicznej jest powyższy znak. Często słowo ekologiczna , organiczna jest używane bezpodstawnie.  Producent z certyfikatem  jest kontrolowany przez jednostkę niezależną i nie ma tutaj mowy o używaniu pestycydów jako ochrony roślin. Trzeba wiedzieć, że czas od pozyskania owoców do przetworzenia nie jest kontrolowany przez jednostki nadzorujące producentów BIO. 

Bardzo często małe specjalizowane gospodarstwa nie decydują się na certyfikację BIO ze względu na koszty  ,z drugiej strony taki producent nie może sobie pozwolić na niską jakość.  To rynek i Klienci  weryfikują  jakość. Tacy producenci często wykonują niezależne badania na poziom pestycydów i herbicydów i plastyfikatorów. Przykład takiego badania.
 
Jakie wybrać opakowanie? 

Ciemne szkło z filtrem UV  dla oliwy jest najbezpieczniejszym opakowaniem. Często stosowane puszki są również dobrym rozwiązaniem, ale trzeba wiedzieć, że wewnętrzny laminat po pewnym, czasie zachodzi w reakcję z oliwą. Oliwa do gotowania,  kuchenna przy dużym jej zużyciu jest bezpieczna jeżeli chodzi o taką formę opakowania, natomiast  powinna być kupowana najbardziej świeża.  Oliwy pro zdrowotne powinny powinny być pakowane wyłącznie w opakowaniu szklanym. Wystrzegamy się opakowań typu PET, niejednokrotnie stojących na straganie na słońcu lub w sklepie na nasłonecznionych półkach, po niedługim czasie taki produkt staje się po prostu tylko tłuszczem. 

Co szkodzi oliwie ?

Światło słoneczne i powietrze. Oliwę przechowujemy w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej, po użyciu szczelnie zamykamy. Bardzo dobrzy producenci stosują dodatkowe zabezpieczenie przeciw oksydacji wtłaczając do każdej butelki odrobinę azotu, który tworzy szczelną barierę dla powietrza. 

Oliwa i dieta?

Dieta śródziemnomorska, która w dużym stopniu oparta jest właśnie na oliwie z uznawana jest za jedną z najzdrowszych. W krajach takich jak chociażby Grecja choroby układu krwionośnego czy serca nie są tak częste jak w Polsce. Ilość zachorowań jest nieporównywalnie niższa. A jednym z czynników, który ma wpływ na taki stan rzeczy jest rodzaj diety opartej na oliwie. Tłuszcz ten składa się w ponad 70% z kwasu oleinowego, a prawie 25% oliwy stanowią kwasy nasycone, takie jak omega-6 i omega-3. Jest ona składnikiem wielu obecnie funkcjonujących programów dietetycznych, przykładem jest dieta ketogeniczna. Istotnym elementem tej diety jest jakość samej oliwy, na co zwrócił uwagę np twórca jednej z aplikacji Pan. Nicholas Norwitz - student medycyny na Harvardzie i doktorant z Oksfordu, specjalizujący się w metabolizmie ketonowym.

Czy na oliwie można smażyć ? 

Smażenie jest jedną z nielicznych cech wspólnych dla całego obszaru śródziemnomorskiego, czy to europejskiego, azjatyckiego czy afrykańskiego, oraz trzech praktykowanych religii: chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej. Jest to jedna z najstarszych istniejących metod gotowania potraw. Ostatnie badania wykazały, że smażenie jest korzystne dla organizmu, szczególnie z fizjologicznego punktu widzenia. To, czy smażone jedzenie jest łatwo trawione, czy też mocno leży na żołądku, zależy w dużej mierze od rodzaju użytego oleju, jego  temperatury i sposobu smażenia. Badania przeprowadzone na zdrowych osobach i pacjentach z problemami żołądka i dwunastnicy (zapalenie żołądka, wrzody, dolegliwości wątroby i dróg żółciowych) wykazały, że nie ma związku między potrawami smażonymi na oliwie z oliwek a tymi chorobami. 

Oliwa  jest idealna do smażenia, ale w odpowiednich warunkach temperaturowych, bez przegrzania, nie ulega istotnym zmianom strukturalnym i zachowuje swoje wartości odżywcze lepiej niż inne oleje, nie tylko ze względu na przeciwutleniacze, ale także ze względu na wysoki poziom kwasu oleinowego. Jej wysoka temperatura "dymienia" (około 210ºC) jest znacznie wyższa niż temperatura idealna do smażenia potraw (180ºC). Tłuszcze o niższych punktach krytycznych, takie jak kukurydza i masło, rozkładają się w tej temperaturze i tworzą toksyny. Oliwa o niższej kwasowości ma wyższy "punkt dymienia". 

Kolejną zaletą stosowania oliwy do smażenia jest to, że tworzy ona na powierzchni potrawy skórkę, która utrudnia penetrację oliwy i poprawia jej smak. Żywność smażona na oliwie z oliwek ma niższą zawartość tłuszczu niż żywność smażona na innych olejach. Dlatego dobra oliwa jest najodpowiedniejszym, najlżejszym i najsmaczniejszym środkiem do smażenia.

Oliwa do gotowania nie powinna być mieszana z innymi tłuszczami lub olejami roślinnymi i generalnie nie powinna być używana więcej niż cztery lub pięć razy. Należy wiedzieć że związki polifenolowe ulegają znacznej degradacji pod wpływem temperatury , oliwy takie powinny być spożywane na zimno jako dodatek do potraw lub same w  profilaktyce zdrowotnej. Olej używany do smażenia powinien być zawsze gorący,  jeśli jest zimny to  potrawa wchłonie olej.

Niektórzy producenci badają oliwę na zawartość skwalenu , w jakim celu ? 

Skwalen jest zaliczany do lipidów (ale nie jest tłuszczem). Posiada on kilka cennych właściwości: antybakteryjne,
 antykancerogenne,
 odżywcze,
 regenerujące.
 Badania kliniczne pokazały, że wraz ze związkami "polifenolowymi" duża zawartość skwalenu w oliwie  działa synergistycznie na organizm ludzki. Przykład badania oliwy pod kątem zawartości skwalenu.

Oliwy kalifornijskie - dlaczego ?  co to oznacza COOC ?

cooc

Wprowadziliśmy do oferty oliwy z terytorium Kalifornii (USA), ponieważ grupa naszych Klientów używa ich w terapii "Nemechek Protocol". Oliwa ta, jako jedyna spełnia rekomendację twórcy terapii dr Patricka Nemechek. 

COOC - California Olive Oil Council to jednostka certyfikująca producentów  oliwy extra virgin z terytorium California USA. Podstawowe wyznaczniki dla certyfikacji znajdziemy tutaj. Normy, które musi spełnić producent to między innymi kwasowość <0.5% , mediana defektów 0 , mediana owocowości >0  oraz  wiele innych. Certyfikowana oliwa ze znakiem COOC jest gwarantem bardzo wysokiej jakości produktu, przyznawana jest wyłącznie po spełnieniu szeregu kryteriów, jednym z nich jest pochodzenie oliwy z plantacji na terytorium Kalifornii (USA). Oliwy kalifornijskie z oznaczeniem COOC osiągają poziom związków polifenolowych nie przekraczający 1000 mg/kg mierzonych metodą HPLC. Czym one się różnią, o tym opowiada sam Dawey z Wild Groves w Sacramento.

Oliwa, polifenole środowisko naukowe.
Środowisko Naukowe i organizacje  prowadzące badania z wykorzystaniem oliwy wysokopolifenolowej (również badania kliniczne)   

Badania kliniczne z zastosowaniem oliw polifenolowych i wysokopolifenolowych  są obecnie  prowadzone na pacjentach zdiagnozowanych na stwardnienie rozsiane,  z demencją typu alzheimer , oraz z innymi  chorobami. W ostatnich latach rownież prowadzi się badania na dużej grupie osób ze spektrum autystycznym.

Jednostki naukowe i organizacje zajmujące się badaniami oliwy polifenolowej.

Medical School, University of Cyprus  http://www.ucy.ac.cy/medical  prof. Greta Woźniak

University of Athens Faculty of Pharmacy Department of Pharmacognosy and Natural Products chemistry https://www.pharm.uoa.gr/  prof. Prokopis Magiatis 

Us Davis University of California https://olivecenter.ucdavis.edu/ prof. Dan Flyn 

Aristotle University of Thessaloniki https://www.auth.gr/en/uni  prof. Magda Tsolaki

Dla chcących dowiedzieć się dużo więcej na temat oliw polifenolowych i wpływu polifenoli na ludzki organizm, zachęcamy do zapoznania się z prezentacją prof. Prokopis Magiatis z Uniwersytetu w Atenach "Związki fenolowe w oliwie". Przetłumaczony materiał można pobrać w formie prezentacji .ppsx lub pliku .pdf

Zachęcamy również do zapoznania się z wykładem prof. Grety Woźniak, możecie Państwo również zobaczyć jak przebiega proces u jednego z producentów o ekstremalnie ekologicznym podejściu do produkcji oliwy. 

Organizacje:

https://worldolivecenter.com/
https://aristoleo.com/

*
Konsultacja merytoryczna: prof. Greta Woźniak Medical School, University of Cyprus, kopiowanie, publikowanie i udostępnianie wyłącznie za zgodą autora

Najnowsze opracowania medyczne i wyniki badań klinicznych 

25.11.2020

Laboratory of Pharmacognosy and Natural Products Chemistry, Department of Pharmacy, National and Kapodistrian University of Athens,  Instituto de Biología y Genética Molecular Valladolid, Spain.

"Oleacein Attenuates the Pathogenesis of Experimental Autoimmune Encephalomyelitis through Both Antioxidant and Anti-Inflammatory Effects"

30.10.2020

Department of Psychology, University of Cyprus, Medical School, University of Cyprus, Department of Neurology, Medical School, Aristotle University of Thessaloniki.

"The Effect of Cretan High Phenolic Olive Oil on Fecal Calprotectin Levels in the Course of Multiple Sclerosis"

02.2021 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl